HALL OF FAME  

 


District 25 Awards

After the conclusion of a Toastmasters' year, nominations for Area Director of the Year, Division Director of the Year, and Toastmaster of the Year are reviewed. These awards go to special Toastmasters who have excelled either in their leadership office (Area & Division Director) and have shown special aptitude and dedication to the Toastmasters program.

For a brief description of the annual special recognition awards click here.

District 25 would like to thank the following Toastmasters for their hard work over the past year:

2016-2017

Toastmaster of the Year - Les Condit
Savvy Sayers, Swesters Toastmasters

Division Director of the Year - Pam Benjamin
IrvingToastmasters Club, Highway to Excellence


Area Director of the Year - Susan Thompson

MidCities Achievers, Executive Leadership, Out On The Town

District Director's Service Award - Daniel Baumgartner
GoldenTriangle Toastmasters Club


Experience Excellence (District Director Focus Award) - Janet Bates

BNSF Toastmasters Club


2015-2016

Toastmaster of the Year - Richard Layne

Off the Cuff

 

Division Director of the Year - Les Condit
Savvy Sayers, Swesters Toastmasters


Area Director of the Year - David Papenmeier
Quicksilver Express Toastmasters Club, LM Evening Toastmasters

 

District Director's Service Award - Susan Gardner
Out On The Town, Soapbox Heroes


Achieve Excellence (District Director Focus Award) -

Marcheta Gardner
Talk Blue Toastmasters Club, Speak Up New Life


Mark Novak
MidCities Achievers


  
2014-2015

 

Toastmaster of the Year - Karen Hagar

MotorMouths Toastmasters, Tip Top Toastmasters, LM AeroSpeakers Club, Project Managers & Systems Engineers, LM Evening Toastmasters, LM Executive Communicators

 

Division Governor of the Year - Rucha Jani, Division E

SEAS Toastmasters

Area Governor of the Year - Celeste Castro, Area 65

Flagship Speakers Toastmasters Club, AAFCU Flying Toasters Club, Fort Worth Project Management, Extraordinary Toastmasters At EFWMA

 

District Governor's Service Award - Larry Harmon

ACH Renaissance, MotorMouths Toastmasters


It Takes a Team! (District Governor Theme Award) -

     Patti Jones, Project Managers & Systems Engineers

     Chris Nichols, BNSF Toastmasaters, Keller Communicators, SEAS Toastmasters

Distunguished Service Award - Maurice Taitt, Thumbs Up

 

2013-2014

 

Toastmaster of the Year - Michael Sheridan

Dream Team Members, Lakeside, The Evaluators

 

Division Governor of the Year - Bonnie Crawford, Division F

AAFCU Flying Toasters, AmonCarter, Bethesda, Dream TeamMembers,

Fort Worth Project Management, Sabre Classic

Area Governor of the Year - Debra Levrets, Area 13

Clearly Speaking Toastmasters

 

District Governor's Service Award - Jill Purvis Morrison
Keller Communicators


Looking Forward, Giving Back (District Governor Theme Award) - Gwen Fischer
Clearly Speaking Toastmasters


Communications Star - Sandra Price

Extraordinary Toastmasters at EFWMA, Top of Texas Toastmasters

 

Leadership Star - Jamie Pickering

ACH Renaissance, Dream Team Members, First Command

 

Education Star - Susan Gardner

Out on the Town, Soapbox Heroes

 

Marketing Star - Duane Fontenot

MidCities Achievers, TCU Toastmasters, UTA Toastmasters

 

Rising Star - Rucha Jani

BNSF Expressed, Texas Toast

 

2012-2013

Toastmaster of the Year - Diana Patton

Alliance Networks, Bethesda, Drean Team Members, Off the Cuff, Roanoke TX TM, Southlake


Rookie of the Year - Alex Conrad

ARBOR Toastmasters


Division Governor of the Year - Gregory Pick - Division C

Grand Prairie, Mansfield Sunrise, Ryan Plaza, Skymasters

 
Area Governor of the Year - Jodie Sanders - Area 12

Afterburners, Energizers, Longhorn, Off the Cuff, Tarrant County, Top of Texas


District Governor's Service Award (replacing Dr. Curtis Trent Award) - Steven Timmons

Afterburners

Explore the Possibilities Award (District Governor Theme Award) - Larry Harmon

ACH Renaissance, Connection Communicators, Microsoft LC, Northwest Tarrant TM

 
2011-2012

Toastmaster of the Year - Jodie Sanders - Afterburners


Rookie of the Year - Manhal Shukayr - Lakeside, Denton Toastmasters


Division Governor of the Year - Verna Jacobs - Division C -

          Grand Prairie Toastmasters, Siemens DFW


Area Governor of the Year - Kathy Brewer - Area 65 -

Flagship Speakers, Mid-Cities Achievers


Dr. Curtis Trent Award - Mary Walker - Lakeside

Let It Shine! (District Governor Theme Award - new 2011-12)- Amelinda Salas - Denton TM

Distinguished Service Award - Harry Schneider & Jim Monahan

 

2010-2011

Toastmaster of the Year - Susanne Nickerson - Top of Texas

Rookie of the Year - Steven Timmons - Afterburners

Division Governor of the Year - Patricia Quick - Division A - Afterburners
Area Governor of the Year - Marylee Mims - Area 64 - Southlake
Dr. Curtis Trent Award - Chuck Mencke - Plus-Two

2009-2010

Toastmaster of the Year - Oliver Cozby - Bell Helicopter
Rookie of the Year - Matt Daniel- Southlake
Division Governor of the Year - Gary Samuelson- Division E - Denton Toastmasters
Area Governor of the Year - Dean Lampman - Area 62 - Public Health Speakers
Dr. Curtis Trent Award - Diana Patton- Southlake

District Founder Award - Jesse Torres - Pro A.M.

Heart of the District Award - Louise Faircloth - Southlake Evening

 
2008-2009

Toastmaster of the Year - Curtis Harold - AAFES Toastmasters
Rookie of the Year - Robert Stoick - Speak with Success
Division Governor of the Year - Tammy Bailey - Division C - Afterburners
Area Governor of the Year - Yong Jiang - Area 52 - Lakeside Toastmasters
Dr. Curtis Trent Award - Denise Corley - Baylor Orators

2007-2008

Toastmaster of the Year - Bonne Stroman - Weatherford Toastmasters
Rookie of the Year - George Arndt - Afterburners
Division Governor of the Year - Diana Patton - Division A - Motorola
Area Governor of the Year - Sunni Fisher - Area 11 - Cowtown Toastmasters
Dr. Curtis Trent Award - Linda Morrison

2006-2007

Toastmaster of the Year - Clark Covey - Lewisville
Rookie of the Year - Barbara Craft - Plus Two
Division Governor of the Year - David McCallister - Division A - Cowtown Toastmasters
Area Governor of the Year - Diana Patton - Area 14
Dr. Curtis Trent Award - David Martin

2005-2006

Toastmaster of the Year - Betty Miller - BNSF (2975)
Rookie of the Year - Sally Linn - Speaking with Class (768318)
Division Governor of the Year - James Tucker - Division F
Area Governor of the Year - Randy Terrell - Area 64

2004-2005

Toastmaster of the Year - Victor James - Nissan (5922)
Rookie of the Year - Jose (Gus) Agosto - Wayland Speechmasters (5558)
Division Governor of the Year - David Watkins - Division E
Area Governor of the Year - James Tucker - Area 12

2003-2004

Toastmaster of the Year - Donna Fossmeyer - Longhorn (3178)
Rookie of the Year - Karla Niehaus - LM Aerospeakers (9916)
Division Governor of the Year - Dede Rhodes - Division C
Area Governor of the Year - John Moragues - Area 14

2002-2003

Toastmaster of the Year - Peggy Holloway - Power Communicators (4538)
Rookie of the Year - John Bowen - Speak Till Noon (7882)
Division Governor of the Year - Lori Anderson - Division D
Area Governor of the Year - Carla Gibbs - Area 46

2001-2002

Toastmaster of the Year - Britt Morgan - Arlington Nooners
Rookie of the Year - Theresa Lubelski - Afterburners (6191)
Division Governor of the Year -
Area Governor of the Year -

2000-2001

Toastmaster of the Year - Sara Beall - Arlington Nooners
Rookie of the Year -
Division Governor of the Year -
Area Governor of the Year -

1999-2000

Toastmaster of the Year - Joseph Nicholson
Division Governor of the Year - Leonard Malley
Area Governor of the Year - Leo Besser

1998-1999

Toastmaster of the Year - Leo Besser - PROclaimers Toastmasters Club
Rookie of the Year - Oliver Cozby - Osprey Toasters (6824)
Division Governor of the Year - Rose Conkwright - Division B
Area Governor of the Year - Vera Martinez - Area 23

1997-1998

Toastmaster of the Year - Sarfaraz Nazir
Division Governor of the Year - Jennifer Johnson
Area Governor of the Year - Clyde Vassay

1995-1996

Toastmaster of the Year - David Watkins
Division Governor of the Year - Julie Kocher
Area Governor of the Year - Norman "Woody" Baker Jr.

1994-1995

Toastmaster of the Year - Billie Spicer - Golden Toastmasters (6190)
Rookie of the Year - Marcie Funchess - DFWAE Toastmasters (4659)
Division Governor of the Year - Paul Hookey - Division D
Area Governor of the Year - Shirley Traversie - (Longhorn/Division C)

1987-1988

Toastmaster of the Year - Dodi Foster - Golden Toastmasters (6190)

 



Privacy Policy | Site Map | Web Services
Copyright © 2012. District 25 Toastmasters. All Rights Reserved.
The names "Toastmasters International", "Toastmasters", and the Toastmasters International emblem are trademarks protected in the United States, Canada, and other countries where Toastmasters Clubs exist.  Unauthorized use is strictly prohibited.